„Piața Unirii din Timișoara și satul Charlottenburg” – expoziție documentar Constantin Duma

Vernisajul expoziției documetar ”Piața Unirii din Timișoara și satul Charlottenburg”, autor Constantin Duma a avut loc în 25 noiembrie 2021, la Muzeul Național de Artă Timișoara.

Scopul expoziției a fost acela de a sensibiliza opinia publică precum și actorii culturali cu responsabilități în domeniu asupra unor sit-uri din regiune, care ar trebui cunoscute mai bine și puse în valoare atât în cadrul procesului de definire a identității regionale, cât și în proiectele de dezvoltare a turismului.

Este un proiect mai amplu al cunoscutului fotograf, menit să atragă atenția asupra potențialului patrimoniului local, precum și în pregătirea monografiei localității Charlottenburg.

Adresa ta de email nu va fi publicată.