Tâlharul cel bun – instalație Bogdan Vlăduță

În cadrul Nopții Muzeelor 2021 a fost prezentată în premieră instalația Tâlharul cel bun, creație a artistului Bogdan Vlăduță, expusă în vitrina de pe strada Mercy a Muzeului Național de Artă Timișoara.

Lucrarea este alcătuită din trei elemenete: o pictură înfățișând „un om doborât de sine însuși, învins de propriile fărădelegi”, care are însă șansa de a fi salvat, asociat cu un fragment dintr-un poem de Pier Paolo Pasolini cu referire la punerea pe cruce a lui Iisus Hristos și cu decorațiuni desprinse din vechi case bucureștene care simbolizează o lume a ruinei, a pieirii.

Instalația a fost văzută de mii de oameni care au traversat Strada Mercy, pe timp de zi sau de noapte, pe tot parcursul derulării evenimentului.

Adresa ta de email nu va fi publicată.